Faceți căutări pe acest blog

Creştinism Ortodox

luni, 13 aprilie 2020

Smerenia şi frica de Dumnezeu

"Unii se laudă cu mașinile lor, alții cu casele lor dar eu mă laud cu numele Domnului, Dumnezeului meu. Aceștia s-au împiedicat și au căzut iar eu m-am sculat și m-am îndreptat." Doamne ajută!




Războiul împotriva duhurilor întunericului este, într-adevăr, foarte dur, pentru că vrăjmaşul nostru este puternic şi neadormit; în plus mai este şi viclean, lipsit de orice milă şi mândru.
Toate acestea ne obligă cu atât mai mult să ne adăpostim între zidurile smereniei, singura care nu poate fi cucerită de invadatorii şi inamicii sufletului nostru. Dacă suntem încă departe de porţile acestei cetăţi - adică ale smereniei - singura armură care temporar ne poate apăra este frica de Dumnezeu.

http://www.popasduhovnicesc.ro

Cugetări

"Unii se laudă cu mașinile lor, alții cu casele lor dar eu mă laud cu numele Domnului, Dumnezeului meu. Aceștia s-au împiedicat și au căzut iar eu m-am sculat și m-am îndreptat." Doamne ajută!


Oamenii care nu-şi pot stăpâni inima, cu atât mai puţin îşi pot stăpâni limba.
Oamenii care nu pot face să sălăşluiască pacea în inima lor, cu atât mai puţin vor putea face să sălăşluiască pacea în ţară.
Oamenii care nu pot vedea lumea în ei, cu atât mai puţin se pot vedea pe ei înşişi în lume.
Oamenii care nu pot lua parte la durerea altuia, cu atât mai puţin pot lua parte la bucuria altuia.

Tot ce ai pierdut pentru Dumnezeu, ai păstrat; tot ce ai păstrat pentru tine, ai pierdut. Tot ce ai dat în numele lui Dumnezeu, ai dat cu dobândă; tot ce ai dat în numele măririi şi deşertăciunii tale, ai aruncat în lac. Tot ce ai primit de la oameni ca de la Dumnezeu, ţi-a adus bucurie; tot ce ai primit de la oameni ca de la oameni, ţi-a adus griji.
                                                (Sfântul Nicolae Velimirovici - Gânduri despre bine şi rău)


http://www.popasduhovnicesc.ro

Sfintii Zilei

Arhivă blog