Faceți căutări pe acest blog

Creştinism Ortodox

joi, 21 decembrie 2023

Crăciunul

"Unii se laudă cu mașinile lor, alții cu casele lor dar eu mă laud cu numele Domnului, Dumnezeului meu. Aceștia s-au împiedicat și au căzut iar eu m-am sculat și m-am îndreptat." Doamne ajută!



          "Nu o să uit niciodată Crăciunul din acel an. Aveam 14 ani, Maria, sora mea, avea 16 ani, iar Jeni, cealaltă soră, nu împlinise încă 18 ani. Eram noi trei şi mama. Tata murise de 5 ani în accident la mină.
Cu o lună înainte de Crăciun, preotul nostru a anunţat o colectă specială pentru cea mai săracă familie din Biserică.
A cerut ca fiecare să economisească timp de o lună ceva bani ca să dea acelei familii pe care fraţii din comitet o vor considera cea mai săracă.
Ne-am gândit ce am putea face noi patru. Planul mamei a fost să mâncăm timp de o lună de zile numai cartofi. Astfel, puteam economisi 300 lei. De asemenea, dacă vom sta cu becul stins seară de seară mai puteam economisi 100 lei.
Eu cu Maria am facut curăţenie la câţiva bogaţi, iar Jeni a vândut ceva felicitări făcute de ea.
Seara pe întuneric, vorbeam şi ne imaginam cum familia aceea se va bucura. Eram în Biserică noi și încă 80 de membri, iar mama a calculat că se va strânge încă de douăzeci de ori atât cât avem noi, mai ales că preotul ne aducea aminte în fiecare duminică de colectă.
Cu o zi înainte de Craciun, am plecat cu Maria la magazin să schimbăm banii în bancnote nou-nouţe. Aşa învăţaserăm noi că trebuie să-I dăm lui Dumnezeu.
Am venit acasă cu 800 lei. Opt bancnote de câte 100 lei. Niciodată nu avuseserăm atâţia bani. Nu ne păsa că n-aveam haine de Crăciun. Noi eram fericite. N-am putut dormi toată noaptea de nerăbdare.
A doua zi, în ziua de Crăciun, ploua cu găleata, iar noi n-aveam umbrelă. Biserica era la 2 kilometri de casă, dar nouă nu ne păsa cât de ude vom fi. Jeni avea găuri în pantofi şi a pus nişte hârtie. Pe drum hârtia s-a udat, iar ea era leoarcă la picioare. Am stat bucuroase în Biserică, deşi am auzit câteva fete de la cor râzând de rochiile noastre cele vechi. Dar mai auziserăm asta şi nu ne-a durut. Cu banii în mână eram bogate. Când s-a facut colecta, mama a pus 500 lei, iar noi fiecare câte una de 100 lei.
Pe drum spre casa cântam de bucurie. La amiază mama ne-a făcut o surpriză. Cumpărase 10 ouă pe care le fiersese şi le-am mâncat cu cartofi prăjiti. Era ziua de Crăciun şi noi ne simţeam aşa de bine. Dar pe la ora 15 a venit la noi preotul. A chemat-o pe mama la uşă. Când a intrat mama în casă era albă ca varul şi ţinea un plic în mână. Am întrebat-o ce este în plic şi abia după jumătate de oră mama l-a deschis.
În plic erau opt bancnote de cate 100 lei si 40 de bancnote de 10 lei. În total 1.200 lei.
Nimeni n-a spus nimic, doar ne uitam la podea. Cu câteva minute mai înainte ne simţeam ca nişte milionare. Acum, cu plicul în mână, ne simţeam ca nişte copii teribil de săraci.
Nouă ne părea bine că suntem bogaţi față de alţii - că aveam cartofi. Apoi ştiam că suntem bogaţi că aveam o mama grozavă şi mulţi copii nu aveau mame defel. Ne bucuram că eram trei surori în casă şi atâtea familii nu aveau copii.
Ştiam că nu avem multe lucruri pe care alţii le aveau, dar niciodată nu ne-am gândit că eram săraci, dar în acea zi de Crăciun am aflat că eram.
N-a mai fost niciodată ca înainte. În săptămâna ce a urmat n-a vorbit nimeni în casa noastră.
N-am mai vrut să mergem la Biserică de ruşine, dar mama nu ne-a dat voie.
Mama ne-a întrebat ce să facem cu cei 1.200 lei, dar noi nu ştiam ce fac săracii cu banii.
80 de oameni au strâns 1.200 lei din care 800 i-au dat cei mai săraci oameni din Biserică", V. Pustan
Foto: historia. com


joi, 7 decembrie 2023

ICOANA SFANTULUI NICOLAE

"Unii se laudă cu mașinile lor, alții cu casele lor dar eu mă laud cu numele Domnului, Dumnezeului meu. Aceștia s-au împiedicat și au căzut iar eu m-am sculat și m-am îndreptat." Doamne ajută!
   

Un tânar coborî nervos din mașină în dorința de a lovi un bătrân care traversa trecerea de pietoni pe roșu.
Însa de sus din cer de la un balcon ca un fulger o icoana îl nimeri direct in frunte și căzu ca mort jos.Nefiind nimeni in jur batranul vazandu-l plin de sange strigă după ajutor ...
Nu venea nimeni...
Însă aparură doi tineri care l-au ajutat pe bătrân să- l care intr-o mașină..
Unul striga :
- La spital ! La spital !
Batranul luă icoana cu el și împreună cu tanarul ajunsese la spital.
Aici fica lui cea mai mică era asistentă medicală.
Îl ingriji pe tânărul lovit ..
Dupa 2 zile de comă tânarul iși reveni și vazu pe tânara asistenta cum îi schimba pansamentul cu grijă.
-Ce s-a intâmplat cu mine ?
-Ești bine acum..! Ai fost in comă, dar ti-ai revenit și acum esti in afara oricarui pericol .Putea fi mai rău.
Esti in spitalul Sfântul Spiridon din oraș.
Soferul iși aminti de batranul care voia sa-l lovească si se agită.
-Batranul , cum e batranul ?
-Pai aici nu-i nici un batrân ,ci doar icoana aceasta a batrânului Moș Nicolae , a Sfântului Neculai.
-Dar ce-i cu ea ??
-Ai fost lovit cu ea în cap și era cât pe ce să-ti fie crăpat capul. Ei ,bine ,acum esti perfect sănătos..
Dupa câteva luni,tânarul șofer se impreteni cu asistenta ..


Într-o zi, tânarul Nicolae , caci asa se numea , vizită familia viitoarei sale soții , Anastasia.
Cand intră pe ușa era să lesine.. Il recunoscu pe batranul care a vrut sa-l lovească pe trecerea de pietoni în Salonic , era tatal Anastasiei, asistenta.
Nicolae a fost primit frumos , au stat la masă si a cunoscut numeroasa familie cu cei 7 frati si înca 2 surori.
Batranul Iorgos avea 10 copii care acum erau la casele lor.
Anastasia avea mare evlavie la Sfântul Nicolae , Făcatorul de minuni.
Dupa nuntă ,Anastasia avu un copil caruia i-au pus tot numele Nicolae.
In fiecare zi se inchina la icoana Sfântul Nicolae Facătorul de Minuni, pe care o pastra in casa la mare evlavie.

Slava lui Dumnezeu pentru toate!
Sfinte Ierarhe Nicolae,roaga-te lui Dumnezeu pentru noi pacătoșii !


O întâmplare adevarata petrecută în Thesalonic-Grecia.

Sfintii Zilei

Arhivă blog