Faceți căutări pe acest blog

Creştinism Ortodox

vineri, 3 aprilie 2020

Pacea este lumină

"Unii se laudă cu mașinile lor, alții cu casele lor dar eu mă laud cu numele Domnului, Dumnezeului meu. Aceștia s-au împiedicat și au căzut iar eu m-am sculat și m-am îndreptat." Doamne ajută!


„Pacea este un dar dumnezeiesc, care se dă cu îmbelşugare celor care se împacă cu Dumnezeu şi împlinesc dumne­zeieştile Sale porunci.
Pacea este lumină şi de aceea fuge de păcat, care este întuneric. Un păcătos nu are pace niciodată.
Nevoiţi‑vă împotriva păcatului şi nu vă tulburaţi când se stârnesc patimile înlă­untrul vostru, căci atunci când în lupta împotriva lor biruiţi, ridicarea patimilor vi se face pricină de pace şi de bucurie.
„Căutaţi pacea cu toţii şi sfinţenia, fără de care nimeni nu va vedea pe Domnul”(Evrei 12,14).
Pacea şi sfinţenia sunt două condiţii necesare pentru cel ce însetează să vadă faţa lui Dumnezeu. Pacea este temelia pe care se sprijină sfinţenia.
Sfinţenia nu rămâne într‑o inimă tul­burată şi mânioasă. Mânia, când rămâne mult timp în suflet, duce la duşmănie şi ură împotriva aproapelui. Din această pricină trebuie să ne împăcăm îndată cu fratele nostru, ca să nu ne lipsim de Harul lui Dumnezeu care ne sfinţeşte inima.
Cel ce este în pace cu sine însuşi este în pace şi cu aproapele său şi cu Dumnezeu. Un astfel de om este sfinţit, pentru că Însuşi Dumnezeu locuieşte înlă­untrul său.” Sfântul Nectarie

O frumoasa pilda de seara

"Unii se laudă cu mașinile lor, alții cu casele lor dar eu mă laud cu numele Domnului, Dumnezeului meu. Aceștia s-au împiedicat și au căzut iar eu m-am sculat și m-am îndreptat." Doamne ajută!


Părinte dar eu care sunt sărac şi nu am ce dărui cum să… fac eu milostenie?
Dacă aş avea şi eu mai mulţi bani aş da cu dragă inimă dar aşa…
Fiule nu asta înseamnă milă.
Uite de exemplu ieri dimineaţă plecând cu treburi am văzut-o peste drum pe mama ta ieşind din curte şi ajutând până acasă o bătrână ce se ostenea cu o legătură de lemne. Mai târziu am zărit-o iarăşi îndrumând un călător ce se rătăcise şi chiar dacă nu l-a putut ospăta un sfat bun şi o cană cu apă rece s-au găsit şi pentru el.
Când vecina de alături a plecat în târg cu treburi i-a lăsat în grijă copilul cel mic.
Spre seară când doi săteni se certau în drum a ieşit şi cu vorbe frumoase i-a împăcat.
Vezi tu, acum, ce este mila?
Chiar dacă nu ai bani să dai şi celorlalţi nimic nu te împiedică să-i ajuţi cu atât cât poţi.
Nu trebuie să dai din buzunar ci din suflet.
Sfântul Ioan Gură de Aur
“Cu un bănuţ dăruit poţi cumpăra cerul.
Nu fiindcă cerul ar fi atât de ieftin ci fiindcă Dumnezeu este atât de plin de iubire.
Dacă n-ai nici măcar acel bănuţ atunci dă un pahar cu apă rece!”

Sfintii Zilei

Arhivă blog